מה בכנס

"...והרשות נתונה"

בקלות רבה ויתרנו, בעת בחירת שם הכנס, על מחציתה הראשונה של האמרה הידועה, "הכל צפוי והרשות נתונה", ובאותה קלות אימצנו את מחציתה השנייה – את "הרשות הנתונה", את האפשרות לבחור, את השבילים הפתוחים שהיא מבטיחה לנו, ואין לנו אלא להשתמש בה, שהרי היא כבר נתונה...

 

האמנם?

האם אכן אנו מוכנים לוותר על הצפוי, על הביטחון הטמון ב-"הכול צפוי..."? האם אנחנו באמת שמחים על החופש שמזמן לנו חלקו השני של המשפט "...והרשות נתונה"? האם אכן אנחנו יכולים להשתמש בה?

 


דב (דובי) הדרי
* מוליך אותנו בשבילים המוכרים לנו, מנחי קבוצות, מטפלים קבוצתיים, ובוודאי בני אנוש, תוך שהוא מאיר את הדרך הידועה, הצפויה אם תרצו, באמצעות אמירתו המפורסמת של רבי עקיבא: "הכול צפוי והרשות נתונה" (פרקי אבות ג' ט"ו).

בתמונה משמאל: הספינקס על שולחנו של זיגמונד פרויד, יוון מאות 4-5 לפנה"ס, טרה קוטה, לונדון, מוזיאון פרויד.

 

לחצו כאן לקריאת מאמר מעורר השראה "והרשות נתונה?"

*דב (דובי) הדרי, פסיכולוג ויועץ ארגוני, יקיר הקהילה בכנס המדעי "קבוצות וזהויות" של העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי, 2015.

 

 

 מה בתכנית?

הכנס מציע עבודה בקבוצה קטנה (הנמשכת לאורך כל ימי הכנס), השתתפות בקבוצת בוקר, בקבוצה הגדולה ומפגשים נוספים מעוררי השראה.

 

הקבוצה הקטנה

הקבוצות מונחות בגישות מקצועיות מגוונות, על ידי חברי עמותה מובילים בתחומם. הקבוצה הקטנה מהווה יחידת למידה ועבודה קבועה ורציפה, על משתתפיה ומנחיה. קבוצה זו מאפשרת חוויה אישית, בין-אישית וקבוצתית באווירה אינטימית ומכילה.

מוצע לכם מגוון קבוצות. בטופס ההרשמה יש לציין 3 העדפות שונות.
לפירוט הקבוצות הקטנות והמנחים - לחץ כאן

 

קבוצת הבוקר

קבוצת הבוקר אוספת את רישומיהם של חלומות הלילה ואת תחושות הגוף הראשוניות בשלב המעבר משינה לערנות ומציעה אפשרות לחלום בהקיץ ולעבד שיירים מיום האתמול.
משתתפי קבוצת הבוקר מוזמנים לממש את הרשות לחלום ולנוע בתוך זרם של אסוציאציות חופשיות, שיאפשר לחומרים אלה לצוף ולגלוש בשיח הקבוצתי.
המארג שיירקם יערסל בתוכו אזורי מגע ותודעה מילוליים ולא מילוליים וילווה את משתתפי הכנס במהלכו.

פרטים על מנחות קבוצת הבוקר - לחץ כאן

 

הקבוצה הגדולה

הקבוצה הגדולה היא מרחב אינטראקטיבי רגשי וייחודי, המניע תהליכים מודעים ולא מודעים שמאפשרים לחקור תהליכים המתרחשים בכנס בפרט ובחברה הרחבה בכלל. המרחב הזה הוא מקום של דיאלוג בין יחידים ותתי קבוצות המצויים בו.
בקבוצה זו יושבים המשתתפים, באי ובאות הכנס כולם, במעגלים היוצרים שבלול, המאפשרים תחושות של קרבה מחד ואנונימיות מאידך. המשתתפים מוזמנים לחקור את התופעות השונות המשפיעות עליהם בכנס, ברמת הפרט, הקבוצה והחברה בה הם חיים ולחלוק את המחשבות, הרגשות והפנטזיות שלהם בנוגע לאישי ולקולקטיבי.
ביחד ננסה להתבונן במפגשים התוך-אישיים הבין-אישיים ובסך התהליכים המודעים והלא מודעים המתרחשים בקבוצה הגדולה, ולהקיש מהם על תהליכים דומים, בכנס ובחברה שבה אנו חיים, מתוך הנחת היסוד שלפיה כולנו פוגשים בייצוגי הקבוצה הגדולה בחיים עצמם.

פרטים על מנחי הקבוצה הגדולה - לחץ כאן

 

מפגשים חברתיים

חמישי בערב - "לבחור לזוז" עם עמית עזז, זהרה אליאס ואלדד ברוך
שישי בערב - "רשות הסיפור" עם לימור שיפוני, מספרת סיפורים

 

הכנס הוא גם הזדמנות למפגשים על כוס קפה, טיול בשבילי זכרון יעקב ועוד...

 

כל הקישורים לכל מה שרצית לדעת על הכנס

דף ראשי ערב חברתי - יום חמישי
לוח זמנים ערב חברתי - יום שישי
פירוט הקבוצות הקטנות הרשמה
מנחות קבוצת הבוקר הדרך והמקום
מנחי הקבוצה הגדולה "והרשות נתונה?" - דובי הדרי

 

 

 
                                                                                            צילום ניבי רם