מקבץ בסלון תל אביבי

מפגשי מקבץ בסלון תל אביביים

 

מנחים, כותבים ומשוחחים

 

אתם מוזמנים למפגש הקרוב בסדרת המפגשים, המבוססים על מאמרים שפורסמו בכתב העת "מקבץ", יוזמה שצמחה מתוך רצון לקרב את הטקסט, לעורר סקרנות ולאפשר למידה התנסותית משמעותית.
המפגש משלב הרצאה ושיחה - דיאלוג בין כותבים, קוראים וחוויה קבוצתית.

 

המפגשים הבאים:

ד"ר גילה עופר (10/4 תאריך לא סופי)    ד"ר לייקי גרוניק (15/5)

 

שיחה עם אורי לוין על מאמרו 

החיפוש אחר האמת: עקרונות החשיבה של ביון, תהליכים קבוצתיים, וצמיחה נפשית בסרט 12 המושבעים.

המאמר התפרסם ב"מקבץ" ב 2013.

יום שלישי 22.1.2019 , בין 18:30-20:00 (התכנסות וכיבוד קל ב-18:00)

בספריה למדעי החברה לניהול ולחינוך אוניברסיטת תל אביב

 

במפגש, נחקור את הקושי הנפשי לשהות באזורי החיפוש אחר האמת, ונצפה בקטעים מהסרט '12 המושבעים', בו ניתן למצוא הדגמות מרתקות לארבעת עקרונות התפקוד הנפשי שביון מתווה, ולדרך שבה הם באים לידי ביטוי בקבוצות שונות בקליניקה, בארגון ובחברה כולה.בספרו 'התנסויות בקבוצה' (1959), מתאר ביון יחסים בין האספקט הקבוצתי שיש לו יכולת חשיבה (קבוצת העבודה), לבין האספקט הקבוצתי שנעדר יכולת חשיבה (קבוצת הנחות היסוד). מתוך ספר זה, וכתיבתו המאוחרת יותר, ניתן לנסח ארבעה עקרונות של תפקוד נפשי, שהראשון שבהם הוא הצורך האנושי לדעת את האמת. בעקרון זה מניח ביון שהמוטיבציה האנושית הבסיסית היא חקר האמת. ההתפתחות הנפשית היא משחק גומלין בין כוחות החותרים להכרת האמת, לבין הכוחות שפועלים להימנע מכאב הגדילה והצמיחה שכרוכים בחיפוש זה.

אורי לוין (MA), פסיכולוג קליני מומחה, אנליטיקאי קבוצתי ויועץ ארגוני, מלמד במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, בתוכנית להנחיית קבוצות ובבית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, חבר בועד המנהל של האיגוד האירופאי לפסיכותרפיה פסיכואנליטית (EFPP), מטפל אישי, זוגי וקבוצתי בפרקטיקה פרטית בת"א.

דברי פתיחה:

ד"ר תמר שגיב - מרצה להתנהגות ארגונית בפקולטה לניהול ע"ש קולר, אוניברסיטת תל אביב. מנחת קבוצות ומדריכה. מלמדת בתכנית להכשרת מנחי קבוצות באוניברסיטת תל אביב. מתמחה בפסיכותרפיה למבוגרים ובני נוער

 

 

 

שיחה עם ד"ר גילה עופר על מאמרה

תהליכים קבוצתיים בסרט "כמו בגן עדן". מנהיגות מצמיחה ומנהיגות מצמיתה.

המאמר התפרסם ב"מקבץ" ב 2009

יום רביעי 10.4.2019 (תאריך לא סופי) , בין 18:30-20:00 (התכנסות וכיבוד קל ב-18:00)

בספריה למדעי החברה לניהול ולחינוך אוניברסיטת תל אביב.

 

 

הסרט מספר על מנצח תזמורת בעל שם עולמי השב לכפר ילדותו בשוודיה, והופך למנצח של המקהלה המקומית. תחת שרביטו משתנה המקהלה ואתה משתנים כל חיי הקהילה.

הסרט מעלה מגוון רב של נושאים המעסיקים אותנו כמנחי קבוצות. במפגש הנוכחי אתמקד באספקט של הנחיית קבוצה וטיפול קבוצתי כפי שהוא משתקף בטווח בין הנהגה מצמיתה להנהגה מצמיחה בסרט. הסרט מתאר כיצד אנשים בחברה שמרנית המתנהלת תחת פיקוחו של כומר הקהילה נעולים בתפקידים סטריאוטיפים המעכבים ומונעים את התפתחותם האישית. האפשרות לצמיחה נוצרת תחת שרביטו של מנצח\מנחה\מנהיג\מורה המאפשר זאת.

לדיון ניעזר בתיאוריות העוסקות בקשב, בתנאים לצמיחת הפרט, בתכונות של מנחה קבוצה (conductor), ובתהליכי הנחיה. נסיק מסקנות לגבי הנחייה, הוראה, ועבודה עם קבוצה.

גילה עפר, Ph.D – פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה ואנליטיקאית קבוצתית. חברה מייסדת ויו"ר לשעבר של מכון תל-אביב לפסיכואנליזה בת זמננו(TAICP) וחברה מייסדת של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. מרצה ומדריכה בתוכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב ובעלת פרקטיקה פרטית בתל-אביב. היא מובילה הקמת מכונים לאנליזה קבוצתית באסטנבול ובבוקרשט. ד"ר עפר מתאמת הפעילות בארצות אירופה המזרחית בפדרציה האירופאית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית (EFPP) ועורכת את הג'ורנל המדעי של ה-EFPP. עבודותיה פורסמו בג'ורנלים בינלאומיים מובילים. ספרה "A Bridge over Troubled Water: Conflicts and Reconciliation in Groups and Society" יצא ב-2017 בהוצאת KARNAC.

דברי פתיחה

ד"ר תמר שגיב מרצה להתנהגות ארגונית בפקולטה לניהול ע"ש קולר, אוניברסיטת תל אביב. מנחת קבוצות ומדריכה. מלמדת בתכנית להכשרת מנחי קבוצות באוניברסיטת תל אביב. מתמחה בפסיכותרפיה למבוגרים ובני נוער.

 

 

 

שיחה עם ד"ר לייקי גרוניק על מאמרה

"אמנות של קשרים"

המאמר התפרסם ב"מקבץ" גיליון קיץ 2015

יום רביעי 15/5/2019, 18:30-20:00 (התכנסות וכיבוד קל ב-18:00)

בספריה למדעי החברה לניהול ולחינוך אוניברסיטת תל אביב.

גישת הלוגותרפיה (תרפיה באמצעות משמעות) מתמקדת בטיפוח הגרעין הבריא באדם וביכולתו למצוא משמעות בכל מצב בחיים. משמעות זו משפיעה על הרווחה הנפשית והפיזית של האדם ומסייעת להתמודדותו עם מצבי משבר.

במאמרה "אמנות של קשרים" מתארת ד"ר גרוניק תהליך גיבוש שעברה קבוצה של בני נוער עולים במהלך סדנת הנחיה בשילוב אומנויות. האמנות כשפה מלכדת, יצרה תחושת שייכות בקרב בני הנוער שהגבירה את המוטיבציה שלהם להתמודד עם קשייהם ואפשרה לרבים לוותר על מאפיינים סיכוניים כמו שתיית אלכוהול ושימוש בסמי פיצוציות, דפוסים שסייעו להם לברוח מהתמודדות עם הלם הקליטה בישראל ועם תחושת הבדידות. בעקבות הסדנה מצאו הנערים נחמה בקבוצת השווים הכיתתית, וגילו עניין רב יותר בלימודים ובפעילויות פנאי חיוביות.

הכותבת תזמין את המשתתפים לבחון מהי "משמעות" ועד כמה היא נתפסת כמקור אושר עבורם, ובאיזה אופן טיפול קבוצתי יכול לספק משמעות למשתתפיו.

ד"ר לייקי גרוניק - עוסקת בפסיכותרפיה, אימון מנטאלי והנחיית קבוצות. מרצה ומנחה סדנאות סטאז' במכללת לוינסקי לחינוך. בעברה ניהלה את יחידת המניעה הארצית של עמותת אל סם, המטפלת בנערים ובצעירים בסיכון.

דברי פתיחה:

ד"ר תמר שגיב - מרצה להתנהגות ארגונית בפקולטה לניהול ע"ש קולר, אוניברסיטת תל אביב. מנחת קבוצות ומדריכה. מלמדת בתכנית להכשרת מנחי קבוצות באוניברסיטת תל אביב. מתמחה בפסיכותרפיה למבוגרים ובני נוער.

 

 

  

 עלויות למפגש בודד

  הרשמה מוקדמת הרשמה במפגש
חבר*/סטודנט/גמלאי ₪60 ₪75
אחר ₪75 ₪90

 *חבר הוא חבר/ת עמותה אשר שילם/ה דמי חברות לשנת 2019.

מומלץ להצטרף לעמותה ולהינות מתעריף חבר - לפרטים

 

  הכנסו כאן לטופס ההרשמה והתשלום

 

מדיניות ביטולים

• הביטול נעשה עד 14 יום ממועד ההרשמה ולפחות 7 ימי עבודה לפני למועד האירוע: יוחזר 95% מהסכום
• הביטול נעשה יותר מ-14 יום ממועד ההרשמה ולפחות 7 ימי עבודה לפני מועד האירוע: יוחזר 75% מהסכום
• הביטול נעשה בין 4-6 ימי עבודה לפני מועד האירוע: יוחזר 25%
• הביטול נעשה 3 ימי עבודה או פחות לפני האירוע: אין החזר

 

ועדת היגוי

ד"ר תמר שגיב, עידית רוזנבאום-הראל, הדה עמיר וציפי פאוסט.

 

כותבים המעוניינים להשתתף בערב 'מקבץ בסלון' מוזמנים ליצור קשר עם ועדת מקבץ בסלון:
ד"ר תמר שגיב 054-4908347, עידית רוזנבאום-הראל 052-6652820

לפרטים נוספים: ניבי רם, מנהלת אדמיניסטרטיבית. 5248685054- [email protected]