ערב חברתי - יום שישי

רשות הסיפור

לימור שיפוני - מספרת סיפורים

יום שישי 20:45-22:00

 

לפני שהיה הכל, ואחרי שלא יהיה דבר, היה, ישנו ויהיה הסיפור. הסיפור מאפשר לנו, בני האנוש, לארגן את המציאות ואת הדמיון, את הידוע ואת הנסתר, ואת מה שביניהם. הסיפור נותן לנו רשות לראות את המציאות כפי שהיא, כפי שהיינו רוצים לראות אותה או כפי שהיינו רוצים שהיא אכן תהיה. לפעמים, באין רשות לומר דברים מסוימים, אנחנו יכולים לומר אותם, כמו נתן הנביא, באמצעות סיפור.

ילדה אחת אמרה לי פעם, "המילים שאת אומרת, הבעות הפנים שלך, הקול שלך והמחוות שאת עושה עם הידיים, נותנים לי מספיק רמזים כדי להצליח לראות את הסיפור. מאותו רגע, אני יכולה להמשיך לבד. בעצם, אם היית נותנת יותר מזה, זה היה מיותר לגמרי."
מרחב הפעולה של מספרי סיפורים נמצא במרווח שבין מספר, מאזין וסיפור – שלוש ישויות חיות, שותפות שוות להתרחשות. מדובר במרחב שדבר בו אינו מוחלט לחלוטין ולפיכך מאפשר בחירות והחלטות.

אירוע סיפורי הוא בבחינת חוף מבטחים. כמידת ביטחונו של המספר, כן מתאפשרת ההעזה לספר סיפורים שאינם "הגיוניים", אך טומנים בחובם אמת עמוקה, על הלא אפשרי, הלא יתואר והלא מתקבל על הדעת...

  

 

לימור שיפוני, מספרת סיפורים, מנצחת תזמורת ויועצת אסטרטגיה. מנחה בית מדרש וסדנאות למספרי סיפורים ואנשי מקצוע. כותבת את הבלוגים Limor's Storytelling Agora, 'אמנות בין אישית' ו'ילדי לאונרדו' - על החיים כמתמקדת רב-תחומית.

 

  לפני שהיה הכל, ואחרי שלא יהיה דבר, היה, ישנו ויהיה הסיפור...

 

רכזת ערבים חברתיים - זהרה אליאס

 

לדף "מה בכנס"

לדף הרשמה