דוח פעילות 2022

אנו שמחים להגיש את דוח הפעילות לשנת 2022

 

ועד העמותה

בשנת 2022 העמותה עברה כמה שינויים פרסונליים שהצריכו מאיתנו התארגנות מחודשת לצד השמירה על הפעילות השוטפת והמתרחבת של העמותה.
בשנה זו ועד העמותה התחלף ונבחר ועד חדש. תודה לטל אלון שמלאה את תפקיד היו"ר ובמיוחד בימים קשים של קורונה השכילה לשמר ולפתח את פעילות העמותה. אביחי אבידור החליף את טל בתפקיד יו"ר העמותה.
ניבי, המנהלת האדמינ' של העמותה סיימה את תפקידה ופרשה - העמותה מודה לה מאוד על שנים של עבודה מסורה. במהלך שנה זו גם רוני גילת שהיה גזבר העמותה סיים את תפקידו לאחר שהעמיד לרשות העמותה את המקצועיות שלו ואת המסירות שלו. רוני גילת גם לקח על עצמו להיות המנהלן של כנס סופשבוע קבוצות 18 ו-19 ועל כך תודתנו העמוקה.
זה המקום להודות לשרון בורנשטין שלקחה על עצמה להיות המנהלת האדמינ', האפקטיביות של שרון ניכרת בכל מרכיב בעבודה השוטפת, ביוזמות והתגייסות לכל פרויקט שהעמותה מעורבת בו. מיכל נימני נענתה לבקשה וממלאת את תפקיד גזברית העמותה תמיד ברוח טובה ומקצועית ועם הענות מהירה לכל בקשה או אתגר.

בועד העמותה החדש יש חברים חדשים לצד חברים שזו הקדנציה השניה שלהם: רחלי נועם, יעל סגל, טל אלון נאותו להמשיך בתפקידן. דור רויטמן, אלה סטולפר, יפי שפיר ומיכל נמני הגזברית הצטרפו לועד והתרומה שלהם ניכרת. תודתנו גם לרוני בן אריה שפרשה מהועד באוגוסט 2022. דודי נתן ועמית כהן שהיו חברי ועד נאותו למלא תפקיד בועדת הביקורת של העמותה.

בשנה זו מעבר לפעילויות השגרתיות הנחנו תשתיות להרחבת פעילות העמותה שחלקן יבשילו רק בשנת 2023. עם זאת התקיימו מספר פעילויות על פי המסורת של העמותה ואף פעילויות חדשות כפי שנראה בהמשך.
גם בשנה זו הוועד המשיך לפעול במתכונת מלאה ועתירת פעילות, חלקה מותאמת למפגשים בזום, בנוסף לכנס המסורתי של סופשבוע קבוצות שאליו נרשם מספר שיא של משתתפים.
הפעילויות השונות מכוונות ליישום חזון העמותה, להוות בית לכל המנחים והמטפלים הקבוצתיים, מכל תחום ודיסציפלינה. מרחבי הזום אפשרו מפגש גם של הרחוקים גיאוגרפית, ואף של קולגות הגרים בחו"ל, ובמובן זה הייתה התרחבות ושמחה לפגוש רבים מעמיתנו. ועדת הביקורת הייתה שותפה בישיבות הוועד, כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות. הישיבות התקיימו באופן שוטף אחת לחודש.

המפגשים המשותפים שיזמנו בעמותה ויפורטו בהמשך, מחזקים את חזון העמותה של למידה מקצועית ושיתוף בסוגיות חשובות להנחיה ולטיפול קבוצתי, המאפשרים את הרחבת הידע הקבוצתי, דרך למידה של דיסציפלינות שונות. ניתן דגש על התנסות בפעילויות, עיבוד רגעים משמעותיים בהנחיה וחקירת תפקיד המנחה והמטפל הקבוצתי במופעיו השונים בעולם משתנה, בו אי וודאות ועמימות מלווים אותנו תדיר. ניסיונם של משתתפי הפעילויות חשוב והשיתוף המתקיים מעניין ומלמד לעתים לא פחות מזה של האורח המרכזי במפגש. אנו רואים עצמנו "נותנים במה" גם למחשבות והגיגים של חברי העמותה כשותפים מלאים לדרך, ומאפשרים שיחה ומעורבות שמאפשרים חיבור מעבר לפעילות בודדת.
במרץ 2022 קיימנו אסיפת חברים שבה הצגנו את פעילות העמותה ואת המאזן.

בהמשך נציג את הפעילויות השונות של העמותה, וכן, את הגופים השונים המניעים את פעילויות העמותה בהתנהלותה השוטפת.

 

פעילות תוכן

מוזמנים ללחוץ על הקישורים לפעילויות להלן:

 

~ אסיפת חברים

האסיפה הכללית שהתקיימה במרץ 2022 שיקפה את שנת 2021 ובה ניכר היה כי מאזן העמותה יציב.
האסיפה הנוכחית שמסכמת את שנת 2022 תפתח בהרצאתה של ד"ר נאוה בן ארצי על הגישה המוטיבציונית בהנחיית קבוצות ולאחריה נסקור את פעילות העמותה ואת מצבה הכספי. 

~ קורסי העשרה 

בשנה זו הועד שם לו למטרה לפעול בנושא קורסי העשרה - צוות בראשות יעל סגל יחד עם אלה סטולפר ודור רויטמן יצרו תשתיות לפתיחת קורסים.
בשנה זו היה ניסיון לפתוח קורס העשרה, ניסיון זה לא צלח אך הניח תשתית וניסיון להמשך שיקבל ביטוי בתחילת 2023 כסמינר תיאורטי. את הקורסים התיאורטיים מרכזת אלה סטולפר. 

כנס סופשבוע קבוצות 19 – "כאן יא מכאן - היֹה היה פעם"

כנס קבוצות 19 התקיים בהשתתפות של כ-120 חברי וידידי העמותה.
הכנס אפשר לכולנו להשתהות, להתבונן, להכיר ולהיות יחד, כמו גם לעבד חומרים אישיים, קבוצתיים וחברתיים ונראה שזכינו כולנו לרגעים משמעותיים, נוקבים ובעיקר רגעי חסד.
אנו מברכים ומודים לכל באי הכנס, להנהלה בראשות סא'יד תלי, למנחים ומשתתפים כאחד.
המנחים אשר נתנו את מיטבם במסירות ובהתמסרות לתפקיד ובעיקר המשתתפים אשר שוב ושוב, שנה אחרי שנה צובעים את הכנס בצבעים עזים של מסורת, קשר ותשוקה לעולם הקבוצות.

~ כנס מדעי

באפריל 2022 החלה העבודה על הכנס המדעי 'קבוצות בלא נחת' שהתקיים בפברואר 2023. ועדת ההיגוי של הכנס המדעי: חגית שחר פרירא - מנהלת, סימי תלמי וסמדר אשוח - מנהלות קדם הכנס, ד"ר אריאלה בן ישי וד"ר רועית דהן שהיו אמונות יחד עם חגית על מיון ההצעות המוצגות בכנס, אפרת קולודנר שהייתה אחראית על השיווק ואורי מזור שלקח על עצמו את תפקיד המנהלן של הכנס המדעי ואביחי אבידור יו"ר העמותה.העבודה המקדימה על הכנס המדעי הייתה ארוכה ותמיד התקיימה באווירה טובה ויעילה. 

~ "קבוצות על הקצה" - יום עיון על עבודה קבוצתית עם נוער בסיכון, בשיתוף כפר הנוער "נירים".

בדצמבר 2022 התקיים באוניברסיטת תל אביב יום עיון מקצועי, מעמיק ומרגש, בשיתוף כפר הנוער 'נירים' והעמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי, באירוח של בית הספר לעו"ס באוניברסיטת תל אביב. יום העיון שימש גם כ"יום השקה" לגיליון מיוחד בנושא עבודה קבוצתית עם נוער בסיכון של כתב העת 'מקבץ', כתב עת העוסק בהנחיה וטיפול קבוצתי (בהוצאת העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי).
היום "נתן במה" למי שכתבו מאמרים לכתב העת, אך לא רק להם, והוצגו בו תהליכים קבוצתיים מן המעמיקים והמושקעים ביותר בעבודה עם בני נוער בסיכון - יכולנו להקשיב, לשקוע בסיפור, להתרגש, לשאול ולשוחח, אולי אף לתת כוחות נוספים למי שהפך את העבודה עם קבוצות נוער בסיכון לאורח חיים... עבודה קבוצתית עם לב ונשמה; הקמה של קבוצות, הקמה של בתים משותפים ותומכים, קהילה של בוגרות, ועוד.   

~ "מקבץ" - כתב העת הישראלי להנחיה ולטפול קבוצתי

כתב העת הישראלי להנחיה ולטיפול קבוצתי, המזמין להתבוננות עומק מגוונת על העבודה המורכבת של הנחיית קבוצות עם בני נוער בסיכון. גיליון כפול זה נולד לפני כשנתיים, כשצוות הטיפול בכפר הנוער נירים פנה אל מערכת מקבץ והציע שיתוף פעולה שיפתח מרחב לחשיבה וכתיבה בנושא עבודה קבוצתית עם נוער בסיכון, וימלא חלק מהחוסר הקיים בספרות מקצועית בתחום זה. מערכת מקבץ צירפה אל שורותיה את ד"ר חגית שחר־ פרירא, המדריכה את צוותי המנחים בנירים, וכבר מספר שנים מסייעת להם להפוך את הידע שהם צוברים בשטח למחקרים כתובים. לפני כשנה הוצאנו קול קורא שהזמין מנחים ומנחות נוספים העוסקים בתחום להציע מאמרים בנושא, וכך נאספו תשעה מאמרים המוצגים כולם בגיליון מיוחד זה.

המאמרים מציגים באופן חשוף את ההתמודדויות של מנחים עם התהליכים האישיים והקבוצתיים רבי העוצמה שמתרחשים ב"כאן ועכשיו" של קבוצות מסוג זה, ומציעים דרכי התמודדות איתם. דרכים אלה לקוחות ממתודות שונות ומגוונות, ומיושמות ברגישות ובהכלה, במקצועיות ובהתמדה, ובעיקר בהתאמה לחברי הקבוצה וליכולותיהם. הכותבים מציגים את ההמשגה והחשיבה העומדות בבסיס שיקולי ההנחיה שלהם, ומאפשרים התבוננות מעמיקה ומעשירה על אירועים ותהליכים משמעותיים.

 

 

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון מאפשרות תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

 

ועדת חברות

ועדת החברות פעלה בשנת 2022 בעיקר למטרת חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה ולמטרת גיוס חברים חדשים, תוך מחשבה על קהלים של מנחי קבוצות שאינם מגיעים בדר"כ לפעילויות העמותה.
העמותה רואה בחבריה "שותפים לקהילה מקצועית", ומדגישה את העושר והלמידה הייחודית הקיימים במפגש מנחים מדיסציפלינות שונות.
בסוף השנה הגענו למספר של 134 חברי עמותה (134 בסוף 2020, 2021). ב"חברי עמותה" כלולים המשלמים דמי חברות ומייסדי העמותה, שהוענקה להם חברות כבוד לחיים. במהלך 2018, החליט הוועד לגבות דמי חברות סמליים מסטודנטים שנה שנייה להנחית קבוצות, במקום שנת חברות חינם, כפי שהיה בשנים קודמות.

פרטים נוספים על הצטרפות כחבר/ת עמותה ניתן למצוא כאן.

 

ועדת מלגות

הוועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה). הוועדה מנהלת את עיקר התקשורת בין חבריה ובינם לבין מבקשי המלגות באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2022 חילקה הוועדה 3 מלגות, לצורך השתתפות בכנס סופשבוע קבוצות המסורתי. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו 16 תרומות.
ועדת המלגות מודה לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי.

פרטים נוספים על מתן מלגות ותרומות ניתן למצוא כאן.

 

קשרי קהילה ושיווק

שיווק פעילויות העמותה במהלך 2022 התנהל במתכונת הרגילה. אחד ההיבטים של קשרי קהילה ושיווק בא לידי ביטוי ביצירת שיווק במתכונת "ברטר" עם ארגונים שונים, ובכך חשיפה לקהלים חדשים ועזרה בהפצת פעילויות רלוונטיות לחברי העמותה. פעילויות אלה משלבות גם שימוש באתר העמותה, משלוח דפי רב-מסר כמה פעמים בחודש לרשימת תפוצה של כ-6,500 נמענים, שימוש בפייסבוק וברשימות תפוצה ייחודיות בעת הצורך, בהתאם לסוג הפעילות. חלק מהפרסום כולל פעילויות משמעותיות בעולם הנחיית הקבוצות של ארגונים אחרים.

 

מתנדבים בעמותה

במהלך השנה פנו אלינו מתנדבים אחדים, והוועד יצר קשר עם חברי עמותה שהביעו רצון להיות מעורבים בפעילותה ועם מתנדבים, המסייעים בפעילויות העמותה ופועלים במסירות רבה "מאחורי הקלעים".
העמותה היא ארגון המבוסס על עבודת מתנדבים, אשר פועלים במסירות רבה, בחלקם לאורך שנים. במעגל הפעילים, שעובד לכל אורך השנה יש כ- 40 מתנדבים, ובמעגלים הרחבים יותר, הלוקחים חלק בארגון והנחייה בפעילויות השונות, התנדבו כ-70 פעילים נוספים. תחומי ההתנדבות כללו את ארגון ערבי סדרות, ימי עיון וכנסים, וכן השתתפות מלאה בוועדות ההיגוי השונות, בוועדת מלגות, בארגון הכנס המדעי הגדול, ובארגון סופשבוע קבוצות והנחייה בו.
בנוסף, באופן לא תמיד גלוי לעין, פועלת מערכת "מקבץ", וקבוצת סוקרים נאמנה, המסייעת לעריכה המקצועית והטובה של המאמרים בכתב העת.
אנו מעריכים את פעילותם ומודים להם מקרב לב על התרומה המגוונת והאיכותית לפעילויות, ועל הסיוע במימוש החזון של העמותה וקיומו הלכה למעשה.

המעוניינים לקחת חלק בפעילויות העמותה - אנא לחצו כאן.

 

 

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

תפקידים מרכזיים בתחום זה הינם תפקיד המנהלת האדמיניסטרטיבית של העמותה ותפקיד הגזבר.
המנהלת האדמיניסטרטיבית פועלת לעידוד וחיזוק החזון וערכי העמותה, ומסייעת לבניית תכניות עבודה, ולמימושן. היא מסייעת בניהול פיננסי של העמותה, בהפקה ושווק פעילויות העמותה בשיתוף עם ועדות ההיגוי השונות, בניהול מערך חברי העמותה, בליווי ותמיכה בראשי הועדות השונות בעמותה, בקיום קשרים עם גורמי חוץ, ובניהול אדמיניסטרטיבי שוטף.
גזבר העמותה, תפקיד רב חשיבות הנעשה גם הוא בהתנדבות, מבצע את התכנון והמעקב התקציבי, מסייע לכל אחראי פעילויות לתכנן את תקציב הפעילות, ומנהל את הפעילות הכספית מול המערכת הבנקאית. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתבצעים כיום באמצעות האינטרנט במערכות ממוחשבות, ומתקיים תהליך קפדני של רישום התקבולים וההוצאות. משרדה הדינמי והתומך של רוזה רייך, מעניק לנו שירות מצוין בהנהלת וראיית חשבון, וממשיך ללוות ולבקר את כל הפעילות החשבונאית של העמותה.
כפי שציינו בשנה זו נפרדנו מרוני גילת, לו אנו מודים על שירות מסור ומקצועי, ומאחלים בהצלחה למיכל נימני אשר מחליפה אותו.

 

לחצו על הקישורים לעיון בדוחות הבאים: 

דוח הכספי לשנת 2022.

דוח ועדת ביקורת 2022.

 

אנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה, עם פעילויות ישנות וחדשות.

 

ועד העמותה

אביחי אבידור (יו"ר), טל אלון, רחלי נועם, יעל סגל, אלה סטולפר, דור רויטמן, יפי שפירר.

 

חברי ועד נלווים

מיכל נמני - גזברית

 

ועדת ביקורת

דודי נתן

עמית כהן