הקבוצות הגדולות 2021

דף הבית   לוח זמנים   הקבוצות הקטנות   הקבוצות הגדולות   מפגשים חברתיים   הרשמה   הדרך והמקום

____________________________________________ 

 

קבוצת החלימה החברתית והקבוצה הגדולה הן שתי מסגרות, המונחות על ידי אנשי מקצוע בכירים, אשר מאפשרות ליבון של נושא הכנס 'על ציר האפשר' ברמה החברתית, כל אחת בדרכה. ההשתתפות בקבוצות אלו מהווה חלק בלתי נפרד מההוויה והלמידה בכנס.

 

  קבוצת חלימה חברתית *

במפגשי הבוקר שלנו נעבוד בשיטת מטריצת החלום החברתי. בכל חלום יש רובד אישי ורובד חברתי. היחיד חולם עבור עצמו אך בו זמנית גם עבור קבוצה, ארגון, עם וכו'. כשם שמחשבות מחפשות חושב (ביון) כך ניתן להגיד שחלומות מחפשים חולם (לורנס). השיטה שבה אנו משתמשים בחלומות על מנת ללמוד על הרובד החברתי נקראת מטריצת החלום החברתי (social dream matrix).

המשתתפים מתבקשים לספר את החלומות שחלמו בלילות האחרונים או בתקופה האחרונה. כולם יוזמנו להעלות אסוציאציות לחלומות, לתת לחלומות לשוט בחלל ולחפש הדהוד. החלומות והאסוציאציות לחלומות במטריצה יוצרים תמונה הרומזת על תהליכים חברתיים. הרעיון הוא לא להרגיש 'בעלות' על החלום אלא לתת לו לשוט בחלל ולפגוש חלומות אחרים ואסוציאציות של המשתתפים. לא נפרש את הרובד האישי של החלום אלא רק את ההקשר החברתי. הדגש יהיה על אסוציאציות ולא על פירושים.

מתוך שלל החלומות והאסוציאציות שיעלו נמצא חיבורים הנותנים תמונה על העולם החברתי בו אנו חיים, עלינו בצל העימותים והקונפליקטים של השנה החולפת, בישראל של היום, וננסה להרחיב את אפשרויות החשיבה שלנו לגבי המתרחש סביבנו ולקבל תמונה על העולם החברתי המודע והלא מודע בו אנו חיים.

* בקבוצת החלימה החברתית ישתתפו כל משתתפי הכנס

 

מנחות:

מרית יפה מילשטיין, .M.A, מטפלת בפסיכודרמה ושילוב אומנויות ביחידים, זוגות משפחות וקבוצות. מדריכה מוסמכת, אנליטיקאית קבוצתית. מלמדת ומדריכה במרפאות וצוותי חינוך ובריאות. חברת סגל ויו"ר לשעבר של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. מרפאה להפרעות אכילה ילדים ונוער תל השומר. בעלת פרקטיקה פרטית בגבעת שמואל ותל אביב.

דר' גילה עפר, Ph.D, פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה ואנליטיקאית קבוצתית. חברה מייסדת ויו"ר לשעבר של מכון תל-אביב לפסיכואנליזה בת זמננו(TAICP) וחברה מייסדת של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. מרצה ומדריכה במכונים אלו ובתוכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב. בעלת פרקטיקה פרטית בתל-אביב.

 

 

  הקבוצה הגדולה **

הקבוצה הגדולה הינה מרחב של מפגש חברתי ייחודי. זהו מפגש דינאמי, רגיש ומסקרן, עשיר בצירים אפשריים ומאתגרים, המושפע מתהליכים מודעים ולא מודעים. כל אלה ועוד, מאפשרים לחקור את המתרחש בכנס כשלם, בחברה, ובלא מודע החברתי, וגם לחשוב על שינוי.

בימים קשים אלה, על רקע מגפת הקורונה, והתהליכים החברתיים הלא פשוטים שעוברת החברה הישראלית, חשוב במיוחד לגעת בתהליכים עמוקים אלה, שלא תמיד אנו מודעים להם. מפגש הקבוצה הגדולה, בו לוקחים חלק כל באי ובאות הכנס (משתתפים ומנחים), מזמן תהליכים קבוצתיים, חוויות, תחושות ומחשבות, שאינן עולים באף מסגרת קבוצתית אחרת. המשתתפים מוזמנים להתנסות בכל הפגישות, ודרכן לנסות להבין את היחסים המורכבים וההשפעות בין ה"אישי" וה"חברתי".

מפגש זה מתעשר מאד כשמשתמשים בחופש למצוא את הקול האישי, וכשמעיזים לשתף אותו במסגרת החברתית. האפשרות לחלוק מחשבות, רגשות, אסוציאציות ופנטזיות, להקשיב לשיח הפנימי, תוך קיום דיאלוג עם יחידים ותתי קבוצות בנוכחות מספר כל כך גדול של משתתפים מייחד את הקבוצה הגדולה. השתתפות בקבוצה הגדולה, תספק לנו הזדמנות להיות מופתעים מהעושר, הגיוון והפתיחות החברתית. ההתנסות בקבוצה הגדולה גם מצמיחה אותנו כחברה האזרחית, ומפתחת את ההקשבה לקולות, ולהשמעתם.

ניסיוננו עוזר לנו להציב את הנחת היסוד, לפיה כולנו פוגשים בקבוצה הגדולה את התהליכים של אותה חברה בה אנחנו חיים. הייצוגים של כולם ישמיעו צלילים גלויים וסמויים שמהווים את המוזיקה של חיינו.

** בקבוצה הגדולה ישתתפו כל באי כנס, משתתפים וצוות גם יחד

 

מנחה ומנחים: 

תמי אלעד, MSW, מטפלת אישית, זוגית וקבוצתית בקליניקה פרטית. מדריכה על עבודה אישית, זוגית וקבוצתית בקליניקה ובצוותים טיפוליים שונים בתחומי טיפול מגוונים. חברת סגל התכנית להנחיית קבוצות באוניברסיטת תל אביב. חברת המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. מתמחה בהנחיית קבוצות גדולות בארץ ובעולם.

דר' רובי פרידמן, פסיכולוג קליני מדריך, אנליטיקאי קבוצתי, עוסק בעבודה עם חלומות, עם הפרעות יחסים כבסיס הפתולוגיה האנושית, ובתופעות חברתיות, כגון מטריצת החיילים.

סאיד תלי, MSW, עובד סוציאלי בכיר, אנליטיקן קבוצתי ומגשר מוסמך במשפחה, מפקח ארצי במשרד הרווחה בתחום הפרט והמשפחה, חבר סגל התכנית להנחיית קבוצות בבית ברל ובעל קליניקה פרטית.

 

 

לקריאת מאמרים - נא ללחוץ על הקישורים:

"ההשלמה ההדדית של חלימה חברתית", מאת: וו' גורדון לורנס וחנה בירן.

 "הקבוצה הגדולה: תהליכים דינמיים, השלכות חברתיות וערך טיפולי", מאת חיים וינברג, דניאל ג'. נ. ווייסהוט (מקבץ 18.1 אביב 2013).