הקבוצות הגדולות 2022

דף הבית   לוח זמנים   הקבוצות הקטנות   הקבוצות הגדולות   מפגשים חברתיים   הרשמה   הדרך והמקום

____________________________________________ 

 

קבוצת החלימה החברתית והקבוצה הגדולה הן שתי מסגרות, המונחות על ידי אנשי מקצוע בכירים, אשר מאפשרות ליבון של נושא הכנס 'כאן יא מכאן' ברמה החברתית, כל אחת בדרכה. ההשתתפות בקבוצות אלו מהווה חלק בלתי נפרד מההוויה והלמידה בכנס.

 

קבוצת חלימה חברתית *

במפגשי הבוקר שלנו נעבוד בשיטת מטריצת החלום החברתי. בכל חלום יש רובד אישי ורובד חברתי. היחיד חולם עבור עצמו אך בו זמנית גם עבור קבוצה, ארגון, עם וכו'. כשם שמחשבות מחפשות חושב (ביון) כך ניתן להגיד שחלומות מחפשים חולם (לורנס). השיטה שבה אנו משתמשים בחלומות על מנת ללמוד על הרובד החברתי נקראת מטריצת החלום החברתי (social dream matrix).
המשתתפים מתבקשים לספר את החלומות שחלמו בלילות האחרונים או בתקופה האחרונה. כולם יוזמנו להעלות אסוציאציות לחלומות, לתת לחלומות לשוט בחלל ולחפש הדהוד. החלומות והאסוציאציות לחלומות במטריצה יוצרים תמונה הרומזת על תהליכים חברתיים. הרעיון הוא לא להרגיש 'בעלות' על החלום אלא לתת לו לשוט בחלל ולפגוש חלומות אחרים ואסוציאציות של המשתתפים. לא נפרש את הרובד האישי של החלום אלא רק את ההקשר החברתי. הדגש יהיה על אסוציאציות ולא על פירושים.
מתוך שלל החלומות והאסוציאציות שיעלו נמצא חיבורים הנותנים תמונה על העולם החברתי בו אנו חיים, עלינו בצל העימותים והקונפליקטים של השנה החולפת, בישראל של היום, ננסה להרחיב את אפשרויות החשיבה שלנו לגבי המתרחש סביבנו ולקבל תמונה על העולם החברתי המודע והלא מודע בו אנו חיים.

* בקבוצת החלימה החברתית ישתתפו כל משתתפי הכנס.

 

מנחים:

מרית יפה מילשטיין, M.A, אנליטיקאית קבוצתית, מטפלת בפסיכודרמה ושילוב אומנויות ביחידים, זוגות, משפחות וקבוצות. מדריכה מוסמכת. מלמדת ומדריכה במגוון מכללות ובמרפאות וצוותי חינוך ובריאות. חברת סגל ויו"ר לשעבר של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. חברה בועד המנהל של החברה הגרופאנליטית הבינלאומית (GASi). מרפאה להפרעות אכילה ילדים ונוער תל השומר. בעלת פרקטיקה פרטית בגבעת שמואל ותל אביב.

נימר סעיד, פסיכולוג קליני , מטפל קבוצתי מוסמך ויועץ ארגוני. חבר אפק, הארגון הישראלי ללמידה של תהליכים קבוצתיים וארגונים, חבר האיגוד האמריקאי לטיפול קבוצתי. פסיכולוג קליני בכיר במרפאה לבריאות הנפש, שרותי בריאות כללית, נוף הגליל. פרקטיקה פרטית , חיפה.

 

 

הקבוצה הגדולה **

הקבוצה הגדולה היא מרחב אינטראקטיבי רגשי וייחודי, המניע תהליכים מודעים ולא מודעים המאפשרים לחקור תהליכים המתרחשים בכנס בפרט ובחברה הרחבה בכלל. המרחב הזה הוא מקום של דיאלוג בין יחידים ותתי קבוצות המצויים בו.
בקבוצה זו יושבים המשתתפים, באי ובאות הכנס כולם, במעגלים היוצרים שבלול, המאפשרים תחושות של קרבה מחד ואנונימיות מאידך. המשתתפים מוזמנים להתנסות בכל הפגישות, לחקור את התופעות השונות המשפיעות עליהם בכנס, ברמת הפרט, הקבוצה והחברה בה הם חיים ולחלוק את המחשבות, הרגשות והפנטזיות שלהם בנוגע לאישי ולקולקטיבי.
החופש למצוא את הקול האישי, וההעזה לשתף אותו במסגרת החברתית מעשירים מאד הן את המפגש והן את המשתתפים. ההתנסות בקבוצה הגדולה מצמיחה אותנו כחברה אזרחית ומפתחת את היכולת להקשיב לקולות ולהשמעתם.
ביחד ננסה להתבונן במפגשים התוך-אישיים הבין-אישיים ובסך התהליכים המודעים והלא מודעים המתרחשים בקבוצה הגדולה, ולהקיש מהם על תהליכים דומים, בכנס ובחברה שבה אנו חיים, מתוך הנחת היסוד שלפיה כולנו פוגשים בייצוגי הקבוצה הגדולה בחיים עצמם.

 

** הקבוצה הגדולה מיועדת לכל באי הכנס, משתתפים וצוות גם יחד.

 

מנחות: 

ד"ר גילה עפר, פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה ואנליטיקאית קבוצתית. חברה מייסדת ויו"ר לשעבר של מכון תל-אביב לפסיכואנליזה בת זמננו (TAICP) וחברה מייסדת של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. מרצה ומדריכה במכונים אלו ובתוכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב. בעלת פרקטיקה פרטית בתל-אביב.

סהר רוחאנה, MPA במנהל מערכות בריאות, .R.N, מנחת קבוצות, יועצת ארגונית בגישה פסיכואנליטית-מערכתית, מדריכה ומייעצת למנהלים ולצוותים בארגונים, חברת צוות בכנסים ובסדנאות יחסי קבוצות. מתמחה בתוכנית לפסיכותרפיה גוף נפש רוח.

ד"ר חגית שחר-פרירא, יועצת ארגונית, מדריכה ומנחת קבוצות; חוקרת ומרצה בתחומים של תהליכים קבוצתיים וארגונים, מנהיגות ומגדר; מנהלת הכנס המדעי ה 9 של העמותה אשר יתקיים בחודש פברואר 23, מקימה ומנהלת של מקום לחיבורים- מרחב פיזי ורעיוני לחיבור בין אנשים מחשבות ופעולות; מורה בתוכנית ליעוץ ופתוח ארגוני גישה פסיכואנליטית-מערכתית; חברת אפק.

 

 

לקריאת מאמרים - נא ללחוץ על הקישורים:

"ההשלמה ההדדית של חלימה חברתית", מאת: וו' גורדון לורנס וחנה בירן.

 "הקבוצה הגדולה: תהליכים דינמיים, השלכות חברתיות וערך טיפולי", מאת חיים וינברג, דניאל ג'. נ. ווייסהוט (מקבץ 18.1 אביב 2013).