הקבוצות הקטנות 2020

להלן הקישורים לכל מה שרצית לדעת על הכנס:

דף הבית   לוח זמנים   הקבוצות הקטנות   הקבוצה הגדולה   מפגשים חברתיים   הרשמה   הדרך והמקום

 

הקבוצות הקטנות 

חלק מהותי מהעבודה בכנס נעשה בקבוצות קטנות וירטואליות מתמשכות. קבוצות אלו, אשר יונחו ע"י מיטב המנחים, יהיו במגוון גישות, לרבות גישות דינמיות, אנליזה קבוצתית, הבעה ויצירה, פסיכודרמה וגוף-נפש. ההשתתפות בקבוצה אחת בלבד, כאשר בעת ההרשמה יש לציין ארבע העדפות. הודעה על השיבוץ בקבוצה תימסר לקראת מועד הכנס.

 

הקבוצות מופיעות בסדר אלפביתי לפי השם הפרטי של המנחה.

 

המנחה וגישת ההנחיה

הקבוצה 

 

 אריאלה ברזל, MA. פסיכודרמטיסטית, פסיכותרפיסטית ביצירה והבעה (מדריכה), מטפלת קבוצתית, מנחת קבוצות. מקימה, מנהלת ומרצה במכון להנחיית קבוצות בשילוב אומנויות שבקמפוס בר אילן. קליניקה פרטית: מבוגרים ונוער. משלבת שיטת EMDR בעבודה הקלינית.

ההנחיה בגישת עבודה קבוצתית אנליטית בשילוב טכניקות פסיכודרמטיות.

 קבוצה בימי קורונה
גם הריחוק החברתי אינו עוצר את עבודת הקודש של קבוצות, המתכנסות על המסך הקטן, כדי לחקור את מטריצת המפגשים הלא מודעים וכדי ללמוד ביחד על כוחה של הקבוצה לגדל, להעשיר, לחזק, להתקרב ולהעצים את גרעין המודעות לאינסופיותו של האדם: גוף, נפש, רוח. אנחנו פה – ולא נפסיק!
     
 

 ברכה הדר, פסיכולוגית קלינית, אנליטיקאית קבוצתית; אנליטיקאית ביואנרגטית. עוסקת בנושאים הקשורים לחיבור גוף-נפש, מיניות, זהות, בושה, תגובות פסיכוסומטיות, התבגרות והזדקנות.

ההנחיה בגישה אינטגרטיבית של עבודה קבוצתית אנליטית עם מיקוד על מקומו של הגוף בטיפול.

 להיות בנוכחות מלאה
גישה זו מתמקדת ב"כאן ועכשיו" של הקבוצה ומתייחסת לנוכחות הפיזית והרגשית של המשתתפים בקבוצה, וליחסים בין חברי הקבוצה. בתהליך העבודה נהיה ערים ל"כאן ועכשיו" במציאות של חיינו והשפעתה על אופני ההתמודדות שלנו. כך, למשל, נהיה קשובים להשפעה של העבודה הקבוצתית בזום על כול אחד מחברי הקבוצה, ועל התהליך הקבוצתי.

     
 

 יוסי פולק, עובד סוציאלי, בוגר המכון לאנליזה קבוצתית, מנהל התכנית להכשרת מנחי קבוצות בגישה פסיכודינמית באוניברסיטת חיפה. מנחה, מטפל ומדריך קבוצתי.

הנחיית הסדנא תתבצע בגישת אנליזה קבוצתית עם הקשרים אקזיסטנציאליים.

 "גְּדוֹלִים, גְּדוֹלִים רִגְעֵי הַסּוֹף" – על סיומים והתחלות
בשירו המרגש כותב נתן אלתרמן על כמיהה, געגוע וסוף. ימי הקורונה ערערו את תחושת הביטחון של קיומנו ו"אנחנו פה" כדי לתת משמעות לתקופה זו. משתתפי הקבוצה מוזמנים לשתף ולהתבונן על עצמם דרך כמיהות וגעגועים, סופים והתחלות, בהקשר של מה שהיה "שם ואז" ו"כאן ועכשיו".
     
 

 יעל סגל, עובדת סוציאלית קלינית, מנחת קבוצות ומדריכה. מטפלת פרטנית. בוגרת התוכנית לייעוץ ארגוני בגישה פסיכואנליטית-מערכתית.

ההנחיה בגישה דינמית, בתנועה בין הקבוצה כשלם, תהליכים קבוצתיים, ועבודה אישית.

 כאן, שם, ובכל מקום
המפגש בזום מאפשר לנו להיות יחד ממקומות שונים ומגוונים, ובמקביל מאתגר את היכולת שלנו להיות נוכחים ב"כאן" הקבוצתי כאשר ה"שם" של מציאות חיינו מתקיים במקביל ומהווה "כאן" נוסף. בקבוצה נחקור את סגנונות הנוכחות הרגשית שלנו, בזמן קורונה ובזמנים אחרים. כיצד הנוכחות הרגשית שלנו, כמו גם היכולת שלנו לחוש את הזולת, מושפעות מהמעבר לזום.
     
 

 יפי שפירר, פסיכודרמטיסטית, מדריכה בכירה; אנליטיקאית קבוצתית מוסמכת; מטפלת פרטנית, זוגית, משפחתית וקבוצתית; מתמחה במצבי חירום וטראומה; הדרכת הורים.

ההנחיה משלבת טכניקות מעולם הסוציו-פסיכודרמה בתוך התהליך הגרופ-אנליטי.

 איפה אני?
הקבוצה תאפשר חקירה של המיקומים השונים שבהם אנחנו ממוקמים, מתמקמים, במעגלי החיים השונים. נעבוד ונפתח עבודה עם " אטום סוציאלי ", נעסוק בתיאוריית התפקידים ודרכה ננסה להבין תהליכים של ניוד חברתי של כל אחד מאיתנו.
העבודה תיעשה בניסיון לניצול מירבי של האפשרויות של הסביבה המתוקשרת - זום.
     

 

 ליאת אריאל, פסיכולוגית קלינית מדריכה ואנליטיקאית קבוצתית. מנהלת השירות הפסיכולוגי, הקריה הרפואית- רמב״ם. יו"ר הועד המנהל של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית.

 

 דור רויטמן, פסיכולוג קליני מדריך. המרכז הקהילתי לברה"נ, יפו. בוגר המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית.

ההנחיה ברוח האנליזה הקבוצתית.

 אנחנו פה! מי אנחנו? חקירת זהויות בקבוצה
בקבוצה נפגשים מרכיבי זהות אישיים וחברתיים, של פרטים, תתי קבוצות והקבוצה כשלם. נתבונן בתהליכי חיבור וניתוק, סכסוך ופיוס ,איום ובטחון ביצירת זהות רחבה ושייכות. המשתתפים ייקחו חלק פעיל בחקירת הזהויות המרכיבות את תרבות הקבוצה ובבחינת השפעת דינמיקת הזהויות על השיח.
     
 

 מרית יפה מילשטיין, מטפלת בפסיכודרמה ושילוב אומנויות ביחידים, זוגות ומשפחות, מדריכה מוסמכת, אנליטיקאית קבוצתית. בקלינקה פרטית - גבעת שמואל ותל אביב ובמרפאה להפרעות אכילה ילדים ונוער תה"ש. חברת סגל ויו"ר לשעבר של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית.

ההנחייה בשילוב אומנויות וגישת האנליזה הקבוצתית.

 באיזה "פה" אני? באיזה "פה" אנחנו?
במהלך הכנס נחקור באמצעות הקבוצה את השפעת העת הזו על הכאן והעכשיו של משתתפי הקבוצה. כיצד מושפעות מערכות היחסים שלנו ומהן האפשרויות והמגבלות שמרחב האונליין מציע לנו כמיכל קבוצתי. ננוע בין האומנויות השונות אל עבר הרחבת היצירתיות במרחב הקבוצתי הוירטואלי המשותף , יחד עם המנחה.
     
 

 נימר סעיד, פסיכולוג קליני מדריך ומטפל קבוצתי. חבר אפק, האיגוד הישראלי ללמידת תהליכים קבוצתיים וארגוניים. חבר הוועד הקליני, האיגוד האמריקאי לטיפול קבוצתי. פרקטיקה פרטית, חיפה.

ההנחיה מבוססת אוריינטציה דינמית בשימת דגש משמעותית על המרכיב החוויתי המתעורר מהאינטראקציות הבינאישיות בקבוצה.

 מה מניע את המונע?
הקבוצה כמרחב להבנת מחסומים וצרכים בקרבה והשקעה רגשית. יתקיים מרחב שבו תתאפשר הזדמנות למשתתפיו לחקור דרך יחסיהם הבינאישיים את מורכבות החיים הרגשיים והנפשיים. מתוך הקיים בכאן ועכשיו של הדינמיקה הקבוצתית יתאפשר מבט אל העולם הפנימי וייצוגיו כדרך הסוללת תהליכי התבוננות החשובים להתפתחות דפוסי ההתקשרות היחסים של המשתתף/ת עם אחרים ועם עצמו.

     
 

 סוזי שושני, פסיכולוגית קלינית, מדריכה בפסיכותרפיה, אנליטיקאית קבוצתית. לשעבר יו"ר במשותף של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית ומרכזת תוכנית ההכשרה של המכון. כיום חברת סגל המכון, מטפלת אישית זוגית וקבוצתית ועוסקת בייעוץ ארגוני.

ההנחיה דינאמית אינטראקטיבית, התיחסותית. במסגרת הטיפול בתפיסה הפסיכואנליטית משלבת גם הרפיה ודמיון מודרך.

 טוק, טוק... פתוח...
אנחנו פה, עכשיו, בעבר ובעתיד. אנחנו פה תמיד- לבד וביחד, מקרוב ומרחוק, בשמחה ובעצב, עם חיוך וגם עם בכי, בבריאות ובחולי – ביחד נצעד, נחלוק ונחקור את ההרגשות הנעימות והמפחידות, נתמודד עם העולם החיצון המכביד ומאיים לפעמים, ועם העולם הפנימי המבלבל והלוא ידוע דיו. ננסה לבנות גשרים ביניהם, לחבקם ולאמצם.
     

ד"ר עדו פלג, פסיכיאטר ואנליטיקאי קבוצתי. מנהל מחלקה במרכז לברה"נ מזור ומרצה מחנך קליני בפקולטה לרפואה בטכניון. מלמד במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, בתוכנית להכשרת מנחי קבוצות באוניברסיטת חיפה ובטכניון.

ההנחיה בגישה המשלבת את האנליזה הקבוצתית והחשיבה ההתייחסותית.

אפשרות של קרבה
בעבודתם המשותפת, נעים הקבוצה וחבריה בין הבנה לאי הבנה ובין זרימה לקטיעה. תחושות חיות, תנופה ותשוקה קשורות קשר הדוק לחווית ההקשבה והמכווננות של חברי הקבוצה והמנחה. בקבוצה נבחן את התנועה בין ריחוק וקרבה ואת האפשרות לבנות יחד "רגעי מפגש" נוכח הקורונה, המסיכות ומסכי המחשב.
     
 

 ד"ר פנינה רפפורט, פסיכולוגית ואנליטיקאית קבוצתית, מדריכה, מטפלת אישית, זוגית, ומנחה קבוצות. עוסקת גם בפיתוח ניהולי בארגונים ובעיקר בעסקים משפחתיים. מומחיות מיוחדת בטיפול קבוצתי באימת קהל.

ההנחיה מבוססת על תיאורית האנליזה הקבוצתית הכוללת גישה התייחסותית אינטגרטיבית.

 מי אנחנו ומהי החוויה הקבוצתית והאישית במרחב הוירטואלי?
חברי הקבוצה מוזמנים ללמוד בצורה חוויתית על יכולותיהם התקשורתיות, כשהם חווים את עצמם דרך הקשרים הנוצרים בקבוצה וביחס להנחיה בזום, תוך הצפת היבטים מודעים ובלתי מודעים המתרחשים במהלך הקבוצה. השתתפות בקבוצה תאפשר מרחב למידה על עצמנו באופן חוויתי, כמנחים וכמונחים, היכרות עם מקומות חסימה בתוכנו והרחבת יכולותינו התקשורתיות, היצירתיות והטיפוליות.

     
 

 רותי דואק, פסיכולוגית קלינית בכירה, אנליטיקאית קבוצתית, חברת המכון הישראלי לאנליזה קבוצתי ועמותת "בסוד שיח" המקדם דיאלוג בין גווני הקשת בחברה הישראלית. לשעבר פסיכולוגית ראשית של שירות בתי הסוהר.

ההנחיה בגישת אנליזה קבוצתית ואלמנטים של גישת יחסי קבוצות.

 אנחנו פה – ביחד למרות המרחק החברתי
בפעם הראשונה, סוף-שבוע קבוצות מתקיים ככנס זום, כשכל משתתף בביתו. שם הכנס "אנחנו פה" ממחיש את הצורך להנכיח את עצמנו וקרבתנו – גם אם מקיימים מרחק חברתי. בקבוצה ננסה להבין את ההשלכות של מפגש ייחודי כזה – ביחד ולחוד. איך ניתן ליצור מגע ותהליך רגשי כאשר מרחב הסייבר הוא אשר מקשר בינינו?
     

 

 

 שלי פרי אוסמו, עובדת סוציאלית, פסיכותרפיסטית, מנחת קבוצות ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. מדריכה עובדים סוציאליים, מנחה במשרד הביטחון.

 תולי פלינט, עובד סוציאלי קליני, מנחה קבוצות, מטפל פרטני, מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך. מומחה בטיפול בטראומה, מנחה במשרד הביטחון.

הקו-הנחיה נשענת על המסורת של יחסים בקבוצה (group relations) ושילוב של גישות נוספות.

 איפה זה פה?
הנני כאן? איכה? איפה אתה נמצא כעת? מה זה פה?
בקבוצה נחקור ביחד את נושא הנוכחות לגווניה השונים הפיזית, הרגשית, הנפשית הרוחנית. נבדוק ביחד מהו העוגן שגורם לנו להחזיק מעמד בלב הסערה ולהיות "פה" ומהו חוף המבטחים שנשמח לומר בו- "אנחנו פה" נזמין חשיבה משותפת, הרגשה משותפת ונשתדל להיות "פה".
     
 

 שלמה פלסנר, מנחה קבוצות יחסים בין אישיים, חבר בסגל ההוראה של: המכללה האקדמית נתניה, דימול בי"ס להכשרת עובדים סוציאלים, בתוכנית MEN-TORING באוניברסיטת ת"א, ומייסד קבוצת התיאטרון "אנסמבל כאן".

ההנחיה תשלב כלים מעולם התיאטרון של כתיבה, קול ותנועה עם עבודה קבוצתית בגישה פסיכואנליטית.

 מדו-מימד לתלת-מימד ובחזרה
בקבוצה הקטנה נתקבץ יחד בזום. האם המרחב הוירטואלי יכבול אותנו בדו-מימד או שנוכל לנכוח גם בתלת מימד? ואולי האפשרות להיות נוכחים נפקדים קוסמת לנו? במפגש ננוע בין המרחבים האלה ונתבונן מתי אנחנו בוחרים להגיד – אנחנו פה.
     

 

 

 

 

 תמר עיני להמן, M.A, מטפלת במוסיקה, פסיכותרפיסטית, אנליטיקאית קבוצתית, בועד המנהל, המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית ,קליניקה פרטית, משרד הביטחון, מורה לתנועה מודעת "המרחב הפתוח", מלמדת ומדריכה במכון לטיפול באומנויות בדוד ילין,עורכת הספר "סיפור קבוצתי".

 מיכל שיוביץ, M.A, מטפלת בתנועה, מדריכה, אנליטיקאית קבוצתית. מומחיות בשילוב ילדים עם מורכבות נפשית בחינוך הרגיל. קליניקה פרטית. מלמדת בתוכנית לפסיכותרפיה רמב'ם, ובתוכנית להנחיית קבוצות, סמינר הקיבוצים. חברת הוועד המנהל, המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית.

ההנחיה בשילוב של שפת הטיפול באומנויות, מיינדפולנס ושפת האנליזה הקבוצתית.

 הנני! להתבונן,להרגיש, לנוע ולזמזם
דרך הקשבה לתנועת הגוף ושיח מילולי באמצעות המסך, נזמין מנעד של אפשרויות להיות אנחנו ולהיות פה. במרחב הזומי הקבוצתי, ננוע בין קרבה וריחוק בין ודאות לאי ודאות ובין משאלה להמשכיות לבין קיטוע. דרך הקבוצה נלמד את עצמינו סביב יכולתנו להשאר נוכחים וערים, תומכים ונתמכים.
   
 

מדריכות מנחי הקבוצות הקטנות

 

 אנקה דיטרוי

 ד"ר גילה עפר