הקבוצות הקטנות 2023

דף הבית   לוח זמנים   הקבוצות הקטנות   הקבוצות הגדולות   מפגשים חברתיים   הרשמה   הדרך והמקום

 ____________________________________________

 

חלק מרכזי מהעבודה בכנס נעשה בקבוצות קטנות. הקבוצות הקטנות מונחות בגישות מקצועיות מגוונות, על ידי חברי עמותה שהם אנשי מקצוע בכירים ומנוסים. הקבוצה הקטנה מהווה יחידת למידה ועבודה קבועה ורציפה, לאורך שלושת ימי הכנס. קבוצה זו מאפשרת חוויה אישית, בינאישית וקבוצתית באווירה אינטימית ומכילה.
הקבוצות יפתחו רק בהרשמה מספקת ויסגרו כאשר יהיו מלאות. יש לבחור שלוש קבוצות שונות ע"פ העדפה (1, 2 ו-3) ולציין את בחירתך בטופס ההרשמה.

 

להלן רשימת הקבוצות הקטנות ומנחיהן:

הקבוצות מופיעות בסדר אלפביתי לפי שם המשפחה של המנחה.
כל הקבוצות מכבדות שומרי.ות שבת.

 

"מי שעומד מצדדי, מלפניי ומאחורי ...."

אחים ואחיות הן הדמויות שבפוטנציאל ילוו אותנו לאורך הרבה שנים, יותר מכל דמות אחרת. במרחב האחאות למדנו לשחק, לפטפט, לפרגן ולאהוב. שם למדנו גם מהי תחרות, קנאה ומריבה. אותם יחסי אחאות מופנמים בנו ובאים לידי ביטוי בחיינו הבוגרים בקשרי עבודה ובחברויות.
במסגרת הסדנה נחווה ונחקור את יחסי האחאות, כפי שהם רשומים וחקוקים בגוף ובנפש. הם יופיעו ב'כאן ועכשיו', ויעלו כחוויות וזכרונות מ'שם ואז'. הגוף יהווה עבורנו מורה דרך לאיתור משאבים, לזיהוי חוויות משמעותיות ולשהייה איתן.

דורי בר- לב

מטפל מוסמך פסיכותרפיה גופנית, מטפל AEDP, מנחה קבוצות ויועץ לפיתוח מנהיגות. מנהל עמותת 'בסוד שיח'. קליניקה פרטית בכפר סבא, בדגש על עבודה עם גברים בטיפול פרטני וקבוצתי.

 

האוהב אני את אחי , באמת !!?

יוסף הנביא, היה הבן האהוב על אביו יעקב מה שעורר קנאה גדולה ושנאה מצד אחיו והובילה אותם למעשה קיצוני.          היחסים בין האחים והאחיות הם מערכת יחסים הכרוכה ברגשות חזקים של קרבה וריחוק מחד ואהבה ושנאה מאידך.        לרוב אנו מתמקדים בהשפעת הקשר עם ההורים עלינו ופחות בהשלכות ומשמעות היחסים עם האחים, וזאת על אף ההשפעה הרבה שיש לו על יחסינו וחיינו.

הקבוצה תונחה בגישה הדינמית ותעבוד עם חומרים שנשארו מאחור וכאלה שיעלו ב-כאן ועכשיו, במוקד יחסי הקנאה, שנאה, אהבה בין אחים, מניעיהם וההתמודדות איתם.

רולה דאוד נג'אר

מטפלת באומנות בהתמחות טיפול דיאדי , מנחת קבוצות בגישה הפסיכו דינמית. מנחת קבוצות טיפוליות בתחום של אובדן בני זוג, מדריכה מנחות לעבודה עם אמהות לילדים בסיכון. יועצת חינוכית. M.A.

 

"השומר אחי אנוכי?"

דרמת האחאות צובעת את שנות חיינו הראשונות. שנים אחר כך, בבגרותנו, נפגוש אותה שוב ושוב בתחפושות שונות - אם זה בדרך בה אנחנו משתלבים בחברה, בעבודה, או ביחסים שאנחנו מייצרים ובמיוחד בזוגיות. בקבוצה נפגוש את עצמנו, דרך היכל המראות נלמד על הבורות שאנחנו נופלים אליהם, תוך תקוה לצאת מהם ביחד, כדי לזמן לסיפור העתידי שלנו סוף אחר, חדש ואפילו מפתיע.

ד"ר יעל דורון

פסיכולוגית שיקומית ואנליטיקאית קבוצתית. מנהלת מכון זוגות. חברת סגל ההוראה במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית ובמרכז האקדמי פרס. עורכת משותפת "טיפול קבוצתי אנליטי בארץ זבת חלב ודבש". מומחית "חתונה ממבט ראשון".

"את מי את הכי אוהבת"? טראומה וריפוי ביחסי אחים

בכל אחד מאיתנו מוטבעת תבנית "אחאית": ה"כבשה השחורה", "הבן המועדף" ועוד. בסדנה נתבונן על זיכרונות ילדות הקשורים לחוויות אחאות, נחווה ביחד את השחזור המודע והלא מודע שלהם בקבוצה דרך התוכן והתהליך ונזהה את הדרכים בהן תבניות אלו מתגלות בבגרות. נשתף בשברים ביחסים עם "אחים", בהשלכות ההופכות אח ל"אחר" וזר, ונחווה גם את כוחה המרפא של אחאות למול טראומות אישיות וחברתיות.

ליאת ורהפטיג ארן

פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית ואנליטיקאית קבוצתית. מורה במכון לאנליזה קבוצתית, בתוכניות לפסיכותרפיה של מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו ובמרכז ויניקוט. עוסקת בטיפול פרטני, זוגי וקבוצתי ברעננה.

 

 

 

 

 

 

מי רוצה לשחק איתי?!

ב'סופשבוע קבוצות' אנחנו מוזמנים לשחק במגרש משחקים משתנה. בקבוצה הגדולה אנו נפגשים בכיכר העיר, ובחלימה החברתית אנו מטיילים במחוזות הלא מודע החברתי. הקבוצה הקטנה היא מקום לעבד ולהדהד את המתרחש במרחבים האחרים של הכנס ובתוכנו פנימה. רק בקבוצה הקטנה אנו חוזרים אל הבית, אל חדר הילדים, אל האחיות והאחים שלנו, ובמגרש משחקים זה נלמד על עצמנו דרך האחים שלנו ונפגוש את מה שמקרב ומרחיק בינינו.

 

יעל סגל

מטפלת פרטנית, מדריכה מנהלים וצוותים, מנחת קבוצות. חברת סגל בתוכנית להנחיית קבוצות בסמינר הקיבוצים. חברת הועד המנהל של העמותה לטיפול והנחיה קבוצתית. בוגרת התכנית לייעוץ ארגוני פסיכואנליטי מערכתי. בעלת קליניקה פרטית.

 

דור רויטמן

פסיכולוג קליני, מדריך. מטפל בעזרת בעלי חיים. בוגר המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, חבר הועד המנהל של העמותה לטיפול והנחיה קבוצתית. מנחה קבוצות במשרד הביטחון. מרצה בתכנית לפסיכותרפיה ממוקדת, אוניברסיטת בר-אילן. קליניקה פרטית בנס ציונה.

 

 

 

בין הנתק למילים: חווית האחרות והאינטימיות בקבוצה

הגישה ההתייחסותית רואה את התהליך הקבוצתי כיצירה משותפת של חברי הקבוצה והמנחים. יצירה הכוללת תנועה בין רגעים שתוקים וחסרי מלים להזדמנות לנסח את שלא נאמר. תנועה בין חוויות ניתוק וחיבור לכאן ועכשיו. זהו קליידוסקופ של מצבי עצמי שונים המתחלפים אלה באלה, קבוצתיים ואישיים כאחד. הזדמנות להתנסות במעברים בין יחסי האחאות המופנמים ליחסי אחאות פוטנציאליים הטומנים בתוכם משהו חדש. בקבוצה נתבונן בחוויה המתהווה ובתרומת המשתתפים והמנחים ליצירתה.

ד"ר עדו פלג

פסיכיאטר ואנליטיקאי קבוצתי. עוזר מנהלת מרכז בריאות הנפש "מזור" בעכו ומרצה מחנך קליני בטכניון. מלמד טיפול והנחיית קבוצות במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, בתוכנית התואר השני במדעי ההתנהגות בטכניון ובאוניברסיטת חיפה.

 

שרון שגיא-ברג, M.A
יועצת ארגונית ,אנליטיקאית קבוצתית, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית, מטפלת ומדריכה מוסמכת (איט"ה). מדריכה בכירה בסכמה תרפיה ,בעלים ומייסדת של מרכז תל אביב להכשרה בסכמה תרפיה (ISST). מרצה בתוכנית הישראלית לטיפול קוגניטיבי התנהגותי ובתוכנית של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית.

 

מכתב לאחותי

"יש דברים שרציתי לומר ואינם נענים לי המילים שבחרתי אינן הטובות מכולם" יענקל'ה רוטבליט.
אם כנות ביחסים היא ערך.. מדוע קשה ליישם אותה במעגל המשפחתי? איך מווסתים רצפים תקשורתיים משפחתיים שיכולים לנוע בין שתיקה, השתקה ובליעה, להטחה ו"הקאה". העבודה הקבוצתית תציע לפגוש את הדברים שרצינו לומר הן דרך אמצעים דרמטיים והן דרך הקבוצה ומערכות היחסים הנבנים ונוצרים בתוכה ב"כאן ועכשיו". כמו גם תבחן מדוע לא יכולנו לומר אותם בשעתו ומה עוד ניתן לעשות בשעות הנותרות?

סיגל פלינט MA

MA אנליטיקאית קבוצתית, פסיכודרמטיסטית ובמאית תיאטרון. בוגרת התוכנית לפסיכותראפיה פסיכואנליטית בגישה ההתייחסותית ומדריכה מוסמכת מטעם יה'ת ומטעם האיגוד הישראלי לפסיכודרמה. יו'ר הועדה המדעית של המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. לימדה במוסדות שונים בתוכניות לתואר שני לטיפול באמצעות אמנויות. מדריכה בכירה בתחום הטיפול הקבוצתי בשרות המבחן למבוגרים ולנוער והתמחתה בגישות שונות לטיפול בהתמכרויות והפרעות אכילה, באוריינטציה פמיניסטית כמו גם בגישות ממוקדות גוף.

משחקי שפות

שפת הדיבור היא כלי התקשורת המרכזי שלנו. נוח לנו להשתמש במילים כדי להיפגש. במקביל מתקיים שיח לא מילולי נרחב בו גוון הקול, הבעות הפנים ושפת הגוף חושפים עולם שלם, לעיתים בלתי מודע ובלתי רצוני, שמשקף מה קורה לנו בכאן ועכשיו. גם זרות וקירבה משתמשות באמצעי תקשורת אלו, אך באופנים שונים. בסדנה נבדוק את יחסי האחים בקבוצה דרך תנועה בין השפות השונות ונשמש כעדים זה לזה בהשתנות בתוך המעגל.

שלמה פלסנר

מנחה קבוצות יחסים בין אישיים. חבר בסגל התוכנית MEN-TORING באוניברסיטת תל אביב. במאי תיאטרון ומייסד קבוצת התיאטרון אנסמבל כאן. מעביר סדנאות המשלבות עבודה עם גוף קול וטקסט.

בצל האח

חלק מרכזי מאישיותנו וזהותנו התפתח בצל האחים. "אח מוצלח", "אחות תובענית", אחות תאומה, אח שנפטר ועוד אחים ואחיות שונים שהצלו עלינו והשפיעו על הבחירות השונות שעשינו והזהות שפיתחנו.
בהשאלה מספרו של כריסטופר בולס "צילו של האובייקט" העוסק בהשפעתו של האובייקט האימהי, בסדנה זו נעסוק ב"אובייקט האחאי". באמצעות המרחב המשחקי שמאפשרת הקבוצה נהלך בין הצללים השונים, ננוע בין אורות וצללים, ואולי גם נעז לצאת לאור.

ד"ר אפרת ציגנלאוב

פסיכולוגית חברתית-ארגונית מומחית, אנליטיקאית קבוצתית ומטפלת פרטנית. מרצה בכירה בקריה האקדמית אונו, ומרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית של אונ' חיפה ובמכון מפרשים. חברת סגל בתוכנית להנחיית קבוצות של אונ' תל אביב. יועצת, מנחה ומדריכה מנחי קבוצות בארגונים שונים.

 

אחאות מגיבה

אחאות נתפסת כחלק ממבנה ברור ומאורגן. היא מעלה אצל רובנו את היחסים בתוך המשפחה והיא מתרחבת לא פעם מעבר לכך. אחאות מהולה ביחסי אהבה וקירבה אך גם בכשלים ופיצולים הפוגעים בלכידות. בהיעדרה של אחאות ממשית האם היא מהווה חלק מהעולם הפנימי שלנו? בתפקידים אותם אנו מקיימים? מה מגולם ומיוצג בנפש ומה מתרחש ביחסים ממשיים?
מוזמנות.ים בתהליך קבוצתי פסיכודינמי לפגוש את ייצוגי האחים שבתוכנו, הקיימים במציאות, המדומיינים, וגם אלה הנוכחים – נפקדים.

סופי שהואן- דלאל

מטפלת אישית בפסיכותרפיה, מטפלת קבוצתית פסיכואנליטית. בעלת תואר שני בהנחייה וטיפול קבוצתי בגישה פסיכודינמית. מנחה ומדריכה מנחי.ות קבוצות ומפתחת ידע ותוכן במו"פ סימולציות בחינוך במכון מופ"ת. קליניקה פרטית בחיפה.

הכמיהה לקרבת נפש במפגש עם תחרות וקנאה בין אחים

בסדנה נתמקד ביחסי אחאות בהיסטוריה האישית של המשתתפים, במרחב הבינאישי בקבוצה ובמרחב החברתי-פוליטי במדינה. נעסוק בגורמים המחברים והמרחיקים ביחסי אחאות, בחוויות של אובדן מול חוויות של רווח ושותפות, בכמיהה לקרבת-נפש מול צריבת הקנאה. כמו כן ננסה להבין כיצד משפיע סגנון ההורות, ההנחיה או המנהיגות על יחסי האחים. נתבונן בסגנון ההורות במשפחת המוצא שלנו, במשפחה הגרעינית ובקשר שלהם לסגנון ההנחיה שלנו, מתוך הפריזמה של ההשלכות האפשריות על יחסי האחאות.

גלית שטרן אלחדד

פסיכולוגית קלינית מדריכה ואנליטיקאית קבוצתית, התמחתה בטיפול בטראומה בSE EMDR, בטיפול דינמי חוויתי ממוקד (EFDT), פוקוסינג, קונסטלציה משפחתית וIFS. עובדת בקליניקה פרטית בתל אביב. בעבר עבדה במרכז לבריאות הנפש יפו ובמכון שדות כפסיכולוגית האחראית על ההתמחות הקלינית. כיום מלמדת ומדריכה במסגרות שונות.