להכניס ללב זה מסוכן בדידות וכמיהה לקשר בקרב נשאי HIV

מאפייני ההידבקות בנגיף ה-HIV ממחישים היטב את אחת הסוגיות הרגשיות המורכבות שנשאים נאלצים להתמודד איתן – הכמיהה לאינטימיות והסכנה הכרוכה בה. כידוע, ברוב המקרים הנגיף מועבר באמצעות יחסי מין, הדורשים קירבה ונתינת אמון באחר, ואצל חלק מהנשאים, הכמיהה למגע היא שהביאה להסתכנות בקיום יחסי מין לא בטוחים, כך שהנשאות עצמה מהווה תזכורת חיה ומתמשכת – גם לצורך בקירבה ובאינטימיות, וגם לסכנות הטמונות בה. אינטימיות מוגדרת כ"קירבה בעלת גבולות ברורים" של העצמי וולונטרית בין שווים, שניתן ליזום או לסיים אותה פחות או יותר על פי בחירה. קשר המבוסס על אינטימיות כולל אמון, אהבה או חיבה, חשיפה אישית ומחויבות. הפגיעה שחוו הנשאים בעקבות הקשר הקרוב והאינטימי שקיימו עם אחר מביאה רבים מהם להימנע מיצירת קשרים חדשים, וכתוצאה מכך מתעוררות אצלם תחושות של בדידות. בנוסף, הסטיגמה הרווחת עדיין ביחס לחולי איידס ממדרת את הנשאים והחולים ומרחיקה אותם מחברת הכלל, ולעתים אף ממשפחתם הגרעינית.

מחקרים מראים כי ההתערבות הקבוצתית יכולה לספק מענה יעיל לצורך של נשאים לקיים קירבה ולהתמודד עם תחושת הבדידות. שיטת התערבות זו מפחיתה את תחושת הבדידות ועשויה לספק מרחב בטוח לבחינת הכמיהה לקירבה, ולהתנסות במגע רגשי עם אחר.

המאמר מנתח את התמות המרכזיות שהעלו המשתתפים בקבוצת נשאים, תוך בחינת היחסים הבין-אישיים שנוצרו בקבוצה – בין המשתתפים ועם יחידת ההנחיה. לחקירה זו השלכות אפשריות על הנעשה בישראל, ויש לה ערך אבחנתי וטיפולי כאחד.

ד"ר מרים לוינגר, PhD, הנה עובדת סוציאלית, מדריכה ומנחת קבוצות. מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר, ובבית הספר המרכזי לעובדים בשירותים החברתיים. עוסקת בהנחיה, בהכשרה ובהדרכה של פסיכותרפיה פרטנית וקבוצתית.

יואב לוריא MA, BOT, CGP, הוא פסיכולוג ומרפא בעיסוק, מטפל פרטני וקבוצתי בקליניקה פרטית בתל אביב ובמרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית – תל אביב, חבר סגל החוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב, חבר בוועד המנהל של העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי.

זהבית שפיצר היא עובדת סוציאלית MSW חברה בצוות הבכיר של השירות הסוציאלי בבית החולים תל השומר, מרכזת נושא האיידס, ועובדת במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים תל השומר. בעלת הכשרה בטיפול זוגי ומשפחתי מטעם מכון שינוי. מרכזת אדמיניסטרטיבית של פרויקט אהבה המאפשר לנשאי HIV \איידס לקבל טיפול זוגי ומשפחתי, בעלת הכשרה באימון אישי מטעם היחידה ללימודי המשך של אוניברסיטת בר אילן.