ליבה של האנליזה הקבוצתית שלי: מעבר לדחייה, לתהילה ולמטריצת החיילים

כולנו נתונים להשפעת קרובינו והחברה הסובבת אותנו, ולעתים קרובות השפעה זו גדולה מכפי שאנחנו משערים. השפעות כאלה עלולות ליצור הפרעות יחסים ולעורר את מטריצת החיילים. התקשורת הרגשית העמוקה המתקיימת בין אנשים, היא המחוללת שינוי, יוצרת איום על קהילה, מניעה למימוש השאיפות לתהילה, ומגבירה בקרב חבריה את צורכי ההשתייכות ואת חרדות הדחייה. מוטיבציות אנושיות בסיסיות אלה משפיעות על קשרים ומשנות את החברה בכלל. שילוב מושג התהילה בחשיבתנו הקלינית והתיאורטית יכול לתרום להבנה של מצבים חברתיים רבים. ללא מושג התהילה לא נוכל להבין הצלחה של פוליטיקאים או מוטיבציות שונות של יחידים, קהילות ועמים. מאידך, הפנטזיה על הבטחה של "אי דחייה" במשפחה מאפשרת הגנה מפני חרדות הדחייה.
המטפל בקבוצה הקטנה, המשמשת כהמשך בלתי מודע של המשפחה, חייב לייצר בקבוצתו מרחב מוגן שבו "ביטחון אי-הדחייה" מספק את ההגנה הדרושה להנעה של תהליכי שינוי. העבודה בקבוצה עם חלומות יכולה להדגים תהליכים אינטרסובייקטיביים כאלה, העמוסים חדשנות טיפולית.
מתוך עבודתם הטיפולית, במשך השנים לומדים אנליטיקאים קבוצתיים לסמוך על הקבוצה הטיפולית, ולהובילה למצב שבו היא יכולה לסמוך על עצמה. כך משנה הטיפול הקבוצתי האנליטי את הפרדיגמה הטיפולית הקלאסית, מתוך הנחה שחלק מהטיפול יתחולל דרך פעולה הדדית של המשתתפים. כדי שתהליך זה יצליח חייב המטפל ללמוד כיצד מקדמים תקשורת חופשית ככל האפשר, ולנוע לתפקיד פחות מרכזי בקבוצה. עם הזמן הוא לומד להשתמש בשלושה חלקי ה"לא-מודע" : האישי, הדינמי והבסיסי – שכולם פרספקטיבות של כל מטריצה קבוצתית.
הקבוצה הגדולה היא המקום המיטבי לפענוח דינמיקות חברתיות, ואף להנעת שינויים, כיוון שזהו מרחב מפגש המוני המאפשר רב-שיח מוכל. כדי שאנשים מהשורה יוכלו להפיק את המיטב מהשימוש בקבוצה הגדולה עטפתי אותה בשתי קבוצות קטנות, וקראתי לגישה זו "מודל הסנדביץ'". היא שימשה אותנו היטב בקונפליקטים רבים.

 

מאמר זה מבוסס על "הרצאות פוקס" שהעברתי במאי ובספטמבר 2019, בלונדון ובישראל.

 

מילות מפתח: טיפול קבוצתי אנליטי, תהילה, חרדת דחייה, סיפור-החלום, קבוצה גדולה, מטריצת החיילים, מודל הסנדביץ'

 

רובי פרידמן, PhD, פסיכולוג קליני ואנליטיקאי קבוצתי, בעל פרקטיקה פרטית בחיפה. לימד באוניברסיטת חיפה, ומלמד במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, שהיה ממייסדיו. יו"ר לשעבר של העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי, ונשיא לשעבר של החברה הגרופאנליטית הבינלאומית (GASi). אנליטיקאי קבוצתי בכיר במכון לאנליזה קבוצתית של ציריך (SGAZ). פעיל בפתרון קונפליקטים במסגרת ה-IDI (International Dialogue Initiative) להידברות בין מערב לאסלאם. חיבר ספר, מעל 50 מאמרים, וערך (במשותף) שלושה ספרי מאמרים.