מקנזי עולה לבמה - מודל של התפתחות הקבוצה דרך תבניות בפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק

תיאטרון פלייבק הוא תיאטרון אימפרוביזציה מובנה קהילה, שבו קבוצה של שחקנים יוצרת התרחשות תיאטרונית בתגובה לסיפור חיים אישי של משתתף מהקהל. תיאטרון הפלייבק הוגדר כתיאטרון קהילתי-יישומי, אולם הספרות מעידה על הפוטנציאל הטמון בו כמרחב קבוצתי מרפא. העיסוק בסיפור האישי, בתוך תהליך קבוצתי-יצירתי, הפך את תיאטרון הפלייבק לשיטה מקובלת בקרב מטפלים בדרמה, מטפלים בפסיכודרמה ומנחי קבוצות, המעמידים במרכז התהליך הטיפולי את ריטואל הפלייבק. בשנים האחרונות אנו עדים להקמתן של קבוצות טיפול המתמקדות בפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק, אולם לספרות בנושא עדיין חסרים מודלים תיאורטיים ויישומיים. מאמר זה מציג את עקרונות התהליך הקבוצתי בפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק, תוך הצגת כלים יישומיים, העשויים לקדם את התהליך הקבוצתי בהתמודדות עם המטלות ההתפתחותיות שהוגדרו במודל של מקנזי וליווסלי (MacKenzie & Livesley, 1983). המאמר מתמקד באופן שבו ניתן להעמיק את העיסוק בשלבים ההתפתחותיים באמצעות תבניות תיאטרוניות בפלייבק, המעניקות ביטוי מוחשי לשלבים בתהליך הקבוצתי.

מילות מפתח: תיאטרון פלייבק, פסיכותרפיה, התפתחות קבוצה, דרמה תרפיה, פסיכודרמה

 

שושי קיסרי היא מטפלת בדרמה, דוקטורנטית בחוג לגרונטולוגיה, אוניברסיטת חיפה. חוקרת את השילוב בין תיאטרון פלייבק כגישה בדרמה תרפיה בשילוב טיפול נרטיבי בזקנה. מרצה ומדריכה סטודנטים באוניברסיטת חיפה ובמכללת תל-חי. מנחה קבוצות ומטפלת במסגרות ציבוריות ופרטיות בילדים, נוער ומבוגרים.

ניר רז הוא מנחה קבוצות בתיאטרון פלייבק, ממקימי ומנהלי המכון לפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק. במאי, שחקן פלייבק ותיק ואמן במה. זכה בפרס השחקן המצטיין בפסטיבל "סתיו תיאטרוני" במרכז סוזן דלאל, ובפרס השחקן המצטיין בפסטיבל "כל הארץ במה" בצוותא. עבד כבמאי ומנחה במרכז חוסן עם אוכלוסיה של מבוגרים שנגמלים מסמים, ובבית החולים תל השומר עם מתבגרים עם הפרעות אכילה. עובד כיום כליצן רפואי בבית החולים שניידר, כמספר סיפורים, וכמנחה סדנאות בכנסים ובארגונים.

רונן קובלסקי הוא פסיכולוג קליני בכיר, מדריך בטיפול ובאבחון, ממקימי ומנהלי המכון הישראלי לפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק. חבר במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. מרצה ומדריך במכללה האקדמית לחברה ואמנויות, במרכז ויניקוט, ובמכון מגיד לפסיכותרפיה של האוניברסיטה העברית. שיחק, כתב וביים בתיאטרונים שונים. הקים את "קבוצת התיאטרון הגדה השמאלית" בתל-אביב, ואת פרויקט התיאטרון הישראלי גרמני "דור שלישי". זכה בפרס Arena האירופי לבמאים צעירים. עוסק בתיאטרון פלייבק טיפולי מ-1991.