שזירת EMDR להנכחת משאבים בעבודה קבוצתית עם נפגעות תקיפה מינית - סיפור הגיבורה בשישה חלקים

אחד האתגרים המרכזיים שניצבים בפני נפגעות תקיפה מינית במסגרת התמודדותן עם חוויית הפגיעה ברמות שונות כרוך בבדידות שמסבה מצוקתן, והתחושה שמשאביהן האישיים והבין־אישיים מדולדלים. מודל של טיפול קבוצתי שפיתחנו ביקש לסייע בנקודה זו למשתתפות למצוא את הכוחות, האומץ והתמיכה הדרושים להן. המודל שפיתחנו מציג יישום של תיאוריית ה-AIP במסגרת טיפול EMDR קבוצתי, בשילוב עם תרגיל "סיפור בשישה חלקים״ המבוסס על תיאוריית גש״ר מאח״ד של להד.
ההקבלה והדמיון בין התיאוריות מאפשר להשתמש בפרוטוקול הבסיסי של ה-EMDR לצורך הנעה של תהליך החלמה המבסס את הכוחות והמשאבים של המשתתפות תוך כדי עיבוד והקהיה של הקושי. השימוש ב-EMDR בשלב ההכנה מאפשר לקבוצה להתבסס, להתחבר וליצור מאגר משאבים משותף ורשת תמיכה הדדית. הכוח של הקבוצה, המלווה בתחושת השייכות המתהווה, עוזר למטופלות לנוע בתהליך ההחלמה. העבודה בקבוצה מרחיבה את תהליך ההחלמה לממדים של קשר ומשחק, סקרנות ויצירתיות, תנועה ומוזיקה, הבעה ויצירה - וכל אלה מאפשרים לקשר המרפא להתהוות, ומעניקים תחושה של תוכן ומשמעות. העבודה השיתופית מאמנת בהחלמה במרחב מוגן הכולל הנחיה מלווה, וכן השגחה ומודלינג של המנחות ושאר המשתתפות. כך נוצרת במרחב הבטוח של ההחלמה תנועה סינרגית בין המשתתפות ובין עצמן, בינן ובין המנחות, ובתוך הקבוצה כמכלול.
את צורת העבודה על פי מודל זה מדגים המאמר דרך תיאור של קבוצת תמיכה לנשים לאחר פגיעה מינית שהתקיימה בשיתוף עם מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בחיפה והצפון. המאמר מתאר מפגש אחד של הקבוצה המתוארת, ומדגים את השימוש שעשתה במודל המוצע.

 

מילות מפתח: EMDR, טיפול קבוצתי, סיפור בשישה חלקים, AIP, גש״ר מאח״ד, משאבים, פגיעה מינית

נעמי רביד היא פסיכותרפיסטית, עובדת סוציאלית קלינית, מאמנת, מטפלת EMDR ומדריכה מוסמכת, מנחת סדנאות, בעלת ניסיון של כמעט שלושים שנה בטיפול בנפגעות תקיפה מינית. ריכזה את תחום הסיוע והנפגעות במרכז הסיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית בחיפה.

דורית סגל היא עובדת סוציאלית, קרימינולוגית קלינית, מטפלת ומדריכת EMDR מוסמכת בעלת ניסיון של למעלה מעשרים שנה בטיפול פרטני וקבוצתי, מדריכה ומנחת סדנאות. מומחית בטיפול בטראומה בכלל, ובטראומה מורכבת ופגיעות מיניות בפרט.