"שחור ישראלי" - טיפול קבוצתי ברוח הביבליותרפיה הפסיכואנליטית בבני נוער דרך שירי ראפ-היפ-הופ עם השפעות אתיופיות

מאמר זה מתאר טיפול קבוצתי ביבליותרפי פסיכואנליטי המתקיים כבר למעלה מעשור ומתבצע דרך שירים. המטופלים הם בני נוער המאזינים לשירי ראפ-היפ-הופ עם נגיעות של מוזיקה אמהרית הנכתבים ומבוצעים על ידי צעירים ממוצא אתיופי באזורי פריפריה. דרך בידוד ושיום התרבות של נוער ממוצא אתיופי, באמצעות שיריהם, מדגים המאמר את כוחה של הגישה הביבליותרפית – המשלבת התבוננות פסיכולוגית עם קריאה ספרותית – בהבנת הדרך שבה נוצרת תרבות.
העבודה הקבוצתית נגעה בעולמם הפנימי של כל אחד מהנערים, ובקשרים ביניהם. באמצעות הגשר שיצרה האמנות יכלו הנערים לעסוק בסוד של אחד מהם, שהיה ידוע לכולם: סוד האלימות של אביו כלפיו, שכל שאר הנערים נחשפו אליה בפועל בשכונה. השיתוף בסוד אפשר להם להתמודד עם הרגשות שעורר בהם מצבו של חברם, וגם עם רגשותיהם כלפי החברה ה"לבנה", שלתחושתם מבודדת ומפלה אותם, מפנה כלפיהם אלימות, ודוחקת אותם אל השוליים. העבודה הקבוצתית יצרה מרחב מעצים ובטוח שאליו יכלו המשתתפים לנקז רגשות קשים, ולהתמירם ליצירה חדשה ומעניינת, המתאפיינת בפלורליזם ובריבוי של קולות, צבעים וגוונים. השמירה על ריבוי זה, בלי בחירה או העדפה של אחד מהם על חשבון האחר, איפשרה למשתתפים להיטיב להתמודד עם האתגרים של גיל ההתבגרות והמשימות של עיצוב הזהות העצמית.

 

מילות מפתח: בני נוער, גיל ההתבגרות, אתיופיה, ראפ, טיפול קבוצתי, ביבליותרפיה, פסיכואנליזה, אלימות במשפחה.

תמר קיכלי בורוכובסקי כותבת דוקטורט בנושא "דפוסי משפחה לא מודעים: מבט פסיכואנליטי וספרותי" במסלול לפסיכואנליזה ופרשנות באוניברסיטת בר-אילן, בהנחיית ד"ר למברגר ופרופ' שוורץ. היא גם תלמידת התוכנית "המעשה הטיפולי" בחברה האנליטית בירושלים. הוסמכה כביבליותרפיסטית באוניברסיטת חיפה (M.A.), וכמדריכה חברה בוועדת האתיקה של יה"ת (האגודה לטיפול באמצעות אמנויות בישראל). היא גם מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, עובדת עם בני נוער בחטיבת ביניים, מלמדת במרכז הבינתחומי בהרצליה ובעלת קליניקה פרטית בגבעתיים.